Wielu ludzi traktuje usługi prawnicze jako ostateczność, coś do czego sięga się dopiero wtedy, kiedy zmusza już do tego sytuacja. Oczywiście – o tym, czy to już właściwy moment decydują oni sami, nierzadko nieświadomi tego, jak bardzo skomplikowana jest sprawa oraz o ile łatwiej byłoby im udzielić pomocy, gdyby problem przedstawiony został adwokatowi lub radcy prawnemu kilka miesięcy wcześniej, w momencie, kiedy dostępnych było jeszcze wiele innych rozwiązań prawnych. Nierzadko stan, na jakim znajduje się sprawa determinuje dalszy tryb działania, ograniczając prawnikom spektrum możliwości do tak zwanego „ratowania pacjenta”. Dlatego też warto zadać sobie pytanie, kiedy należy skorzystać z pomocy prawnika?

W społeczeństwie pokutuje jeszcze przekonanie, że porady prawne należą do drogich usług, na które nie mogą sobie pozwolić zwykli, szarzy obywatele. Nie jest to jednak prawda. Ceny usług prawniczych tak naprawdę nie muszą być wysokie – w szczególności, gdy chodzi o doraźną pomoc prawną, doradztwo w sprawie, która nie dotarła jeszcze na salę sądową. W większości przypadków pomoc na takim etapie skutecznie ogranicza konieczność występowania na drogę postępowania sądowego, a skorzystanie z fachowej pomocy radcy prawnego uchronić może od ponoszenia w przyszłości zdecydowanie większych kosztów pomocy prawnej oraz opłat sądowych. Dobrze skonstruowana umowa, czasem krótka porada, np. w sprawie spadku lub darowizny, potrafią zaoszczędzić nie tylko czas, ale przede wszystkim – zdrowie i nerwy podsądnych. Dlatego też nie warto zwlekać z sięgnięciem po pomoc prawną do czasu, kiedy palić się będzie nam grunt pod nogami. Wtedy bowiem – może być już za późno na pełną ochronę interesów strony.

Marcin Jagnacki

Marcin Jagnacki

Aplikant radcowski. Przygotowuje się do wykonywania zawodu radcy prawnego pod okiem swojego patrona. Specjalista z zakresu prawa cywilnego, w tym prawa spadkowego.

Więcej wpisów