Decydując się na skorzystanie z pomocy prawnej, stajemy przed kolejnym dylematem – do kogo zwrócić się o pomoc. Spośród zawodów prawniczych szczególne miejsce zajmują przedstawiciele dwóch z nich, mianowicie adwokaci i radcy prawni. Warto więc zastanowić się, czy wybór członka którejś z tych korporacji przekładać się będzie na jakość świadczonej pomocy prawnej.

Jeszcze do niedawna w środowisku prawniczym funkcjonował nieformalny podział – radcy prawni preferowali świadczenie pomocy prawnej na rzecz przedsiębiorców, bieżące doradztwo prawne i inwestycyjne. Adwokaci natomiast przede wszystkim znani i cenieni byli za obronę w sprawach karnych, prowadzenie spraw sądowych, jedynie dodatkowo trudniąc się obsługą prawną przedsiębiorców. Od pewnego czasu tak wyraźne granice zacierają się. W chwili obecnej dość powszechnym zjawiskiem są kancelarie adwokackie zajmujące się przede wszystkim obsługą przedsiębiorców. Nie jest też rzeczą dziwną, że niejeden radca prawny w Katowicach pasjonuje się, a w ślad za tym posiada sporą wiedzę i doświadczenie związane z prawem i postępowaniem karnym. Warto też mieć na uwadze, że od 1 lipca 2015 roku radca prawny na równi z adwokatem będzie mógł bronić interesów swoich klientów jako ich obrońca w sprawach karnych. Z tego punktu widzenia, oba zawody prawnicze w zasadzie zostaną ze sobą zrównane.

Wybierając prawnika, do którego udamy się by uzyskać pomoc prawną w pierwszej kolejności kierujmy się więc oceną tego, czy dobrze odnajduje się on w sprawach tego rodzaju, co ta, z którą do niego przyjdziemy. Bardziej istotnymi od wykonywanej profesji są bowiem wiedza i doświadczenie, które w wielu przypadkach zależą od indywidualnych predyspozycji.

Sprawdź kancelaria adwokacka Wodzisław Śląski

Marcin Jagnacki

Marcin Jagnacki

Aplikant radcowski. Przygotowuje się do wykonywania zawodu radcy prawnego pod okiem swojego patrona. Specjalista z zakresu prawa cywilnego, w tym prawa spadkowego.

Więcej wpisów