Otwarcie zawodów prawniczych szybko spowodowało pojawienie się na rynku usług prawniczych wielu adwokatów i radców prawnych. „Dobrze mieć w kim wybierać” – chciałoby się rzecz. Jednakże nie zawsze mnogość kandydatów do wykonania zadania przekładać się będzie na jakość świadczonych usług. Wśród wielu przedstawicieli korporacji prawniczych z pewnością natrafić można na tych, którym niekoniecznie chciałoby się powierzyć ważne dla siebie sprawy, np. związane z rozwodem lub sprawami spadkowymi. Dlatego też szczególnego znaczenia nabiera już kwestia wyboru odpowiedniego prawnika, a zwłaszcza – ustalenia, w jaki sposób takiego wyboru należy dokonać.

Stara, życiowa prawda mówi, że dobry prawnik to prawnik z polecenia. Poniekąd w twierdzeniu tym sporo racji. Skoro bowiem ktoś znajomy poleca usługi konkretnego radcy prawnego, oznacza to nie mniej, nie więcej zadowolenie z jego usług. Należy jednak wziąć poprawkę, że ktoś, kto dobrze prowadzi sprawy karne, niekoniecznie odnajdować się będzie w sprawach korporacyjnych. Ktoś, kto przygotowuje świetne umowy oraz celnie doradza w prowadzonych inwestycjach, niekoniecznie dobrze się będzie czuł w sprawie rodzinnej. Warto więc odbyć rozmowę z radcą i dowiedzieć się, w czym tak naprawdę się specjalizuje.

Jeżeli natomiast nie możemy liczyć na pomoc znajomych w wyborze prawnika, warto jest poszukać odpowiedniego radcy prawnego w internecie. Wprawdzie wielu z radców prawnych w Katowicach nie ma swoich stron internetowych, jednak w gronie pozostałych z pewnością znajdziemy dobrych prawników. Nie powinniśmy też zbyt dużej uwagi przykładać do samego wyglądu strony internetowej – świadczy on raczej o zasobach finansowych i środkach poświęcanych na marketing i promocję, aniżeli o umiejętnościach poszczególnych przedstawicieli zawodu. Istotne jest przede wszystkim to, czym zajmuje się na co dzień dany radca prawny i czy swoim doświadczeniem będzie w stanie pomóc w powierzanej mu sprawie.

Marcin Jagnacki

Marcin Jagnacki

Aplikant radcowski. Przygotowuje się do wykonywania zawodu radcy prawnego pod okiem swojego patrona. Specjalista z zakresu prawa cywilnego, w tym prawa spadkowego.

Więcej wpisów